PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34021}
5,5 36 055
ocen
5,5 10 1 36055
3,1 9
ocen krytyków
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
powrót do forum filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem

Krwawy

ocenił(a) film na 7

Na scenie pierwszego ataku wieśniaków na bramę główną grodu myślałam że wyjdę z siebie i
stanę obok... obrzydliwa! Jak można uważać że ten film był za mało krwawy? jeszcze nie widziałam
w filmie czegoś takiego, nawet w Ogniem i Mieczem. Jeżeli książką jest równie tak drastyczna to
boję się ją czytać, a bardzo chcę....

ocenił(a) film na 6
gagatkowa

Sienkiewicz stawiał na patos i emocje bohaterów., ale abstrahując :
Poza jakimiś nadnaturalnymi elementami ukazano w filmie takie wczesne średniowiecze na ziemiach polskich, jakim ono w rzeczywistości było. Tak walczyli Słowianie, Germanie i inne dzikie ludy. Niestety, ale właśnie w ten sposób pozbawiano życia wrogów w bitwie i poza nią.
Z resztą w czasach późniejszych lepiej nie było. Bitwa pod Grunwaldem jest w pamięci powszechnej taka czysta i wręcz ulizana, ale tam również zwłoki rycerzy leżały pokawałkowane na pełnym kurzu czy błota polu, strzały tkwiły w kończynach... Narody Europy znały też wrzący olej wylewany na nacierających wrogów - śmierć we wrzącym oleju do przyjemnych nie należała :( no nie chcę się rozpisywać o tych przykrych i smutnych praktykach, ale wierzę, że rozumiesz sens wypowiedzi ;)

ocenił(a) film na 7
kampinosek1990

Wystarczy że rzeczywistości widzę i przeżywam, chociaż na szczęście jeszcze wojna do mnie nie dotarła. Czytałeś książkę? może napisałeś to, bo w książce jest więcej krwawych scen, o ile w książce łatwiej może coś takiego znieść, bo się tego nie widzi?

kampinosek1990

"Starą baśń" napisał Kraszewski

ocenił(a) film na 6
duzami

Dziękuję za oświecenie Einsteinie. Przeczytaj posty powyżej i proszę, nie rób ze mnie ignoranta bo nie cierpię tego :(

kampinosek1990

Mój powyższy wpis jest drugą już dzisiaj osobistą wtopą /chyba poświąteczna ociężałość/. Oczywiście nie śmiałam z Ciebie robić ignoranta, wybacz:-)

ocenił(a) film na 6
duzami

ojej gdzie ja mam rozum :( Ty jesteś kobietą a tak się nieładnie i arogancko odezwałem; to ja przepraszam Ciebie :) Bardzo mi przykro, że tak to zabrzmiało...oczywiście rozumiem, że chciałaś dobrze
Tak to czasem jest w Internecie, że chcemy kogoś wyprowadzić z błędu a nie wychodzi, też mi się zdarzyło kilka razy :)
Pozdrawiam !

kampinosek1990

Suma sumarum, bardzo miłe zakończenie tego spięcia. Pozdrawiam sympatycznego rozmówcę i do tego dżentelmena. To naprawdę nieczęste )))

ocenił(a) film na 7
duzami

w sumie sama miałam zamiar poprawić kampinoska, bo też na początku myslałam, że on myśli że autorem starej basni jest sienkiewicz. Zajęło dobrą godzinę dojście do tego że w moim pierwszym poście napisałam coś o Ogniem i Mieczem:)

ocenił(a) film na 7
gagatkowa

i włąściwie nie wiem o co chodziło w Jego odpowiedzi, ja wiem że świat obfituje w okrucieństwo i to nie tylko 1000lat temu. ale po co komu w w takim filmie wiecej rozlewu krwi? to wtedy byłby horror a nie baśń;P

ocenił(a) film na 7
gagatkowa

zwykle horrory omijam szerokim łukiem, bo dla mnie one są bezmózgie

gagatkowa

Dziękuję za wsparcie i miłą solidarność, ale człowiek powinien bronić się sam. Co do filmu, rozumiem Cię, ale "Starą baśń" tylko czytałam, filmu nie widziałam i nie zamierzam oglądać. Domyślam się, że okrucieństwo Cię poraża i nie tylko nie chcesz, ale głównie nie jesteś w stanie oglądać takich scen.
"Starą baśń" /książkę/ polecam z czystym sercem, bo nie pamiętam jakiejś straszliwej przesady w epatowaniu podobnymi scenami. Właściwie utrwalił mi się głównie temat pięknej, silnej miłości Dziwy i /chyba/ Domana. I to jest to dominujące wrażenie.
Co do horrorów, no niestety lubię, wręcz uwielbiam, ale nie te z rozlewem krwi, ile z atmosferą, a więc głównie, obowiązkowo muszą być wyższe siły nieczyste + schemat nawiedzonego domu z nieopatrznie sprowadzającą się tam rodziną. Dalej, wiadomo, serce wali jak oszalałe, ale mnie to odpowiada.
Domyślam się jednak, że w/w atrakcje do Ciebie nie przemawiają, no i cóż robić, bywa, mamy różne gusta. Nie musimy być tacy sami

Pozdrawiam i życzę odpowiednio silnych wrażeń na filmach, które najbardziej dpowiadają Twojej osobowości i pozwalają spokojnie spać:-)

ocenił(a) film na 7
duzami

dzięki. Może próbowałam Ciebie bronić, a może wskazać tej osobie, żeby inaczej formułowała zdania, bo jak widać więcej niż jedna osoba miała problem ze stwierdzeniem, czy on zna prawdziwego autora Starej Baśni?

gagatkowa

Powieść "stara baśń" to dopiero jatka.. tam ginie jakieś 3/4 wszystkich bohaterów...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones