PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34021}
5,5 36 062
oceny
5,5 10 1 36062
3,1 9
ocen krytyków
Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem
powrót do forum filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem

Czytając "Starą baśń" po raz pierwszy naście już lat temu pomyślałem sobie, że cudnie by było gdyby ktoś wpadł na pomysł przeniesienia tej przepięknej opowieści J.I.Kraszewskiego na duży ekran. W niedługi czas potem przeczytałem w jakimś tygodniku, że właśnie rozpoczęto przygotowania do ekranizacji "Starej baśni". Radość była wielka i niecierpliwe oczekiwanie na rezultat.
Wiem już od dawna, że porównywanie pierwowzoru literackiego z ekranizacją filmową pomysłem dobrym nie jest i do rozlicznych rozterek prowadzić może, toteż udając się na premierę tego filmu do kina starałem się na ten moment zapomnieć, że ową książkę czytałem i porównań żadnych czynić nie będę. Nie pomogło. Rozczarowanie tym filmem (który miałem nadzieję że stanie się jednym z moich ulubionych) jakiego doznałem wtedy w kinie, trwa niestety do dzisiaj. Nawet powtórne obejrzenie filmu w TV w jakiś czas potem nie zmieniło mojej negatywnej opini. Obsada, gra aktorska, scenografia, dowolnie zmienione główne wątki fabularne (tu już jednak porównanie fabuły z książką) - to najgłówniejsze grzechy tej produkcji. Jedyne co mnie w filmie urzekło to doskonała ścieżka dźwiękowa autorstwa K.Dębskiego, która doskonale oddaje klimat tamtych zamierzchłych czasów.
Krótko mówiąc - Klapa panie Hoffman, klapa...
Mam przeto nadzieję że w niedalekiej przyszłości ktoś znów ową książką zauroczony i przy tym wybitny talent reżyserski posiadający, stworzy piękny film, który nazwać bedzie można wybitnym (arcy)dziełem polskiej współczesnej kinomatografii.

ocenił(a) film na 2
Siemowit

Zgadzam się. Rozumiem, że ekranizacja nie oddaje w nawet w 70% tego co zawarte jest w książce, ale zmiany głównych wątków i imion głównych bohaterów (o zgrozo!) to gruba przesada! Ten film tylko delikatnie ociera się o epicką powieść Kraszewskiego. Nie podobało mi się i polecam jedynie tym osobom, które książki nie czytały.

Siemowit

ale i tak lepiej bys nie nakrecil... Ciekawe jak bys sobie poradzil w ekranizacją.

Jarek711

film miał potencjał ale niestety zmarnowała go obsada rozwaliła. nie został zagrany przez osoby interesujące się zagadnieniem. Nauczyciel od historii z liceum jest maniakiem bractw rycerskich i kultury przed chrześcijańskiej i grał w tym filmie jednego z mniej ważnych wojowników.opowiadał jak się robi filmy wielkimi gwiazdami jak nie chcieli nosić historycznych strojów i tak dalej i że cały budżet poszedł na ich garze. a bardzo dobre filmy historyczno-fantastyczne za stosunkowe nie duży budżet da się zrobić najlepszym tego przykładem są "13 wojownik" i "Beowulf - Droga do sprawiedliwości" (broń boże mylić z tą chujową animacją z 2007)

ocenił(a) film na 1
Siemowit

Jedna z najgorszych ekranizacji (a właściwie, jak chce Chmielewska, kompromitacji) jakie widziałem. Mogliby przynajmniej zmienić tytuł i imiona bohaterów, bo Kraszewski się w grobie przewraca.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones